Materac – jak dobrać twardość?

Materac, to produkt z którego korzysta każdy z nas co najmniej raz dziennie przez około osiem godzin. Zatem tak ważne jest jego umiejętne dobranie. Bogata oferta dostępnych materacy na rynku może przyprawiać o ból głowy. W końcu skąd możemy wiedzieć, czy lepiej jest wybrać materac twardy, miękki, piankowy czy ze sprężynami? Sprawdź, jaki materac wybrać, żeby każda noc od tej pory przebiegała w atmosferze komfortu i wygody.

 

Materac – twardość

Materace dostępne na rynku różnią się między innymi twardością. Najczęściej popularne materace sprężynowe to właśnie materace twarde. Ich zaletą jest nieopisane podparcie sylwetki niemalże w każdej pozycji. Co przekłada się na nieopisaną wygodę podczas snu. Twarde materace stanowią doskonałe wsparcie dla kości i mięśni, co przekłada się na utrzymanie odpowiedniej i zdrowej postawy podczas snu.

Kto powinien wybrać twarde materace? Przede wszystkim osoby o większej masie ciała. Dlaczego? Ponieważ ich waga może być za duża dla materacy miękkich, co może przełożyć się na bolesne i niewygodne noce.

 

Twardość materaca a waga

Czy waga ma znaczenie? Oczywiście, że tak. Przyjmuje się, że osoby chudsze częściej powinny sięgać po materace miękkie. Z kolei osoby o większej wadze powinny kupować materace twarde. Dlaczego? Ponieważ taki podział jest gwarancją nie tylko wygody, ale i zdrowia. Właściwości materacy są dostosowywane do pewnych obciążeń. Kierowanie się wyznacznikami producenta pozwoli w pełni zadbać zarówno o komfort podczas snu, jak i prawidłową postawę.

 

Twardość materaca oznaczenia

Najpopularniejsze oznaczenia twardości materaców to symbole od H1 do H4. Różnią się one dopuszczalną wagą (obciążeniem), jaki może znajdować się na materacu przy zachowaniu jego właściwości.

Warto mieć na uwadze, że przekraczanie limitów producenckich może przełożyć się nie tylko na mniejszy komfort snu czy nieprawidłowe wsparcie ciała, ale także może prowadzić do powstawania deformacji i w konsekwencji szybszego zużycia się materaca.

 

Twardość materaca H1

Materace typu H1 to doskonały wybór dla osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów. Są to zatem osoby o drobnej budowie. Dzięki odpowiedniemu dobraniu materaca możliwe jest uzyskanie odpowiedniego wsparcia i wygody podczas każdej nocy.  Dodatkowo taki typ materaca może być także z powodzeniem wybierany jako materac do łózka dziecięcego.

 

Twardość materaca H2 – co to znaczy?

Dla kogo jest materac H2? Jest on dedykowany obciążeniu w przedziale od 60 do 80 kg. Odpowiednie dopasowanie przełoży się na komfort i wygodę snu.

 

Twardość materaca H3

Twardość materaca H3 to przedział wagowy od 80 do 100 kg. Zatem jest to materac, który może być już wykorzystywany jako materac do łózka podwójnego. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, ze przekroczenie limitu obciążenia podawanego przez producenta może przełożyć się na zmniejszenie (a niekiedy nawet zaniknięcie) właściwości i cech charakterystycznych materaca.

 

Twardość materaca dla dziecka H1, H2, H3

Przy wyborze materaca warto zwrócić uwagę na specjalistyczne oznaczenia produktu. Zatem, co oznaczają symbole: H1, H2 czy H3? Symbole te są oznaczeniem twardości. Czyli stanowią informację, do jakiej wagi (obciążenia) materac będzie zachowywał swoje właściwości. W przypadku materaca H1 jest to waga do 60 kilogramów, H2 – od 60 do 80 kg, z kolei H3 doskonale sprawdzi się przy obciążeniu od 80 do 100 kg.

 

Twardość materaca dla starszych

Materac dla osób starszych powinien być wybierany na podobnych zasadach. Kluczowa tutaj okaże się m.in. waga osoby. Prawidłowe dopasowanie materaca sprawi, że osoba starsza będzie mogła spać i odpoczywać wygodnie, co przełoży się na jej samopoczucie i funkcjonowanie.

 

Twardość materaca tabela

Warto wiedzieć, że każdy matera może różnić się przeznaczeniem i swoimi właściwościami. Dlatego tak ważne jest, aby bezpośrednio przed wyborem materaca zapoznać się szczegółowo z jego opisem. Skorzystanie  z tabel twardości i charakterystyki przygotowanej przez producenta sprawi, że wybór będzie łatwiejszy.

 

Start typing and press Enter to search

Ile kosztuje kuchnia na wymiar