Jak odnowić stare meble pokojowe?

Meble znajdują się nie tylko w pokoju dziennym, w którym przyjmujemy gości, ale także w sypialni czy łazience. Poszczególne meble pełnią inną rolę, dlatego tak ważne jest, aby ich stan był cały czas na jak najwyższym poziomie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tanie meble pokojowe czy na ich droższą wersję, musisz wiedzieć, że z biegiem czasu (i codziennego wykorzystywania) ich kondycja może znacznie podupaść. Czy wiesz, jak zadbać o regały, krzesła czy stoły, aby były w jak najlepszej kondycji? Jakie prace i działania (na każdą kieszeń) możesz podjąć, aby zaopiekować się meblami? Sprawdź, jak odnowić wnętrza w całym domu.

Spis treści

Stare meble pokojowe

Meble pokojowe – co z nimi zrobić?

Pomysł na meble pokojowe

Jak odmienić wygląd mebli?

Odnawianie mebli z drewna

Jak odnowić stare meble?

Czy da się odnowić meble pokojowe?

Etapy pracy

Przygotowanie

Usuwanie starej farby

Przygotowanie powierzchni

Preparaty chemiczne

Uzupełnienie ubytków w meblach

Popularne techniki renowacji

Lakierowanie mebli

Jaką farbę wybrać?

Woskowanie mebli

Wykorzystanie okleiny

Renowacja mebla tapicerowanego

Podsumowanie

Stare meble pokojowe

Nie jest tajemnicą, że niemal w każdym domu znaleźć można nie jeden mebel, który służy nam od wielu lat. I choć część z nich jest w bardzo dobrym stanie, to niestety niektóre meble salonowe czy wypoczynkowe będą wymagały działań renowacyjnych. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj z biegiem czasu i wraz z codziennym użytkowaniem fronty, rogi czy newralgiczne miejsca ulegają uszkodzeniom. Dobrze dobrane elementy, to takie, które nie tylko pasują do wnętrza pomieszczenia, ale przede wszystkim idealnie uzupełniają nasze potrzeby i oczekiwania.

Meble pokojowe – co z nimi zrobić?

Meble wypoczynkowe czy meble salonowe nie tylko stanowią wyposażenie pokoju dziennego. To także wizytówka każdego mieszkania czy domu. Odpowiednie meble pasują do każdego wnętrza i pozytywnie wpływają na jego wykorzystywanie. Jednak nie jest tajemnicą, że zarówno tanie meble pokojowe, jak i nowoczesne meble pokojowe zaczynają się niszczyć. Niestety każdy komplet wypoczynkowy nie lubi się z upływającym czasem, dlatego warto zastanowić się, jak wydłużyć żywotność mebli.

Właśnie dlatego wybór mebli powinien być dobrze przemyślany. Dlaczego? Niezależnie od tego, czy zależy Ci na nowoczesnym stylu, lubisz drewno naturalne, czy wolisz meble w stylu glamour – musisz wiedzieć, że z czasem elementy aranżacji staną się mniej reprezentatywne i mniej wygodne. Wszystko za sprawą codziennego użytkowania i upływającego czasu. Jednak, czy nie da się uratować mebli? Czy stolik, krzesła i półki nadają się tylko do wyrzucenia?

Pomysł na meble pokojowe

Wszystkie produkty, które kupujemy do domu, mają nam służyć jak najdłużej. Dlatego wybierając się do sklepu w roli Klientów, szukamy krzeseł czy kanapy, które nie tylko będą wygodne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. Wszystko po to, aby aranżacja pokoju była dopracowana w każdym, nawet najmniejszym calu. Nie jest zaskoczeniem, że zazwyczaj najwięcej czasu poświęcamy właśnie na to, aby w salonie czy sypialni było wszystko to, czego potrzebujesz. W zasadzie tylko w ten sposób, przykładając się do aranżacji wnętrza, zyskasz pewność, że korzystanie z każdego zakamarku mieszkania czy domu będzie dawało Ci radość i zadowolenie.

W każdym salonie znajdują się meble salonowe, wypoczynkowe. Te produkty czasami są nowoczesne, czasami wyróżniają je stonowane kolory. Niezależnie od tego, na jakie kolekcje mebli się zdecydujesz – musisz zadbać o to, aby ich kondycja była na jak najwyższym poziomie przez cały czas.

Jak odmienić wygląd mebli?

Niestety, czasami wygląd mebli z pokoju dziennego czy sypialni nie podoba nam się. W momencie, gdy wypoczynek traci na wyglądzie, traci także pokój dzienny oraz sypialnia czy każde inne pomieszczenie. Dlatego jeśli zauważysz, że Twój zestaw mebli zaczyna być za bardzo zniszczony musisz o niego czym prędzej zadbać.

Z pewnością, się zgodzisz, że zarówno do ciepłych i rodzinnych, jak i nowoczesnych wnętrz nie pasują zniszczone komody czy stoliki. Czasami jednak szukanie w ofercie sklepu nowych modeli i kolekcji mebli nie jest rozwiązaniem. Czy wiesz, co zrobić, aby modele mebli do pokoju były na nowo funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie?

Odnawianie mebli z drewna

Dla wielu Klientów zbawiennym rozwiązaniem jest renowacja starych, zniszczonych mebli. To doskonałe rozwiązanie, jeśli nie masz pomysłu ani pieniędzy na inwestycje i zakup nowych produktów do salonu czy sypialni. Wykorzystanie starej aranżacji jest nie tylko zgodne z ideą zero waste, ale także przyniesie wiele radości i satysfakcji. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno do nowoczesnego salonu, jak i pokoju dziecka, w którym ważne są wygoda i bezpieczeństwo.

Jak odnowić stare meble?

Nie chcesz pozbywać się swoich ulubionych i praktycznych mebli? Nie wiesz, co nowego w ofercie sklepów meblowych mogłoby zastąpić obecną aranżację salonu? Jeśli jesteś przekonany co do tego, że Twój salon zdecydowanie potrzebuje odświeżenia, to musisz wiedzieć, że wcale nie musisz pozbywać się szafek czy krzeseł. Odnowić możesz zarówno krzesła, stoły, jak i szafki RTV, na których stoi Twój telewizor. Kilka prostych, ale wymagających działań pozwoli Ci nie tylko odświeżyć meble do salonu, czy pokojów dziennych, ale także wspaniale spędzić czas w gronie bliskich. Ale przede wszystkim odświeżyć wygląd mieszkania, przy znacznym zaoszczędzeniu budżetu domowego.

Czy da się odnowić meble pokojowe?

Zauważyłeś, że fronty mebli, rogi lub ich środki są zniszczone? Zastanawiasz się, czy będziesz musiał kupić nowe meble do salonu? Na szczęście starą szafkę RTV lub szafę możesz odnowić własnoręcznie śledząc najnowsze trendy na rynku meblowym.

Etapy pracy

Musisz jednak wiedzieć, że renowacja tych produktów jest podzielona na kilka etapów i może zająć trochę czasu. Jednak najważniejsze są zalety i efekty końcowe, które z pewnością Cię ucieszą. Meble do salonu, ale także do każdego innego pomieszczenia wymagają odpowiedniej troski i dokładności. Dlatego decydując się na renowację, musisz wiedzieć, że będzie to proces czasochłonny. Jednak wcześniejsze zaplanowanie pracy i jej uporządkowanie znacząco przyspieszy cały proces i efekty.

Przygotowanie

Każdemu z nas z pewnością zależy na tym, aby salon czy pokój dzienny były w jak najlepszej kondycji. Planując aranżację, przeglądasz ofertę, oglądasz witryny sklepów – wszystko po to, aby znaleźć kolekcje idealne dla Twojego pomieszczenia. Jednak czy zastanawiałeś się, co zrobić wtedy, gdy Twój salon wymaga odświeżenia? Musisz wiedzieć, że wcale nie musisz wymieniać wszystkich elementów na nowe. Ze spokojem możesz rozważyć renowację elementów i tym samym całego pomieszczenia. Jednak istotne jest, aby pamiętać, że rozpoczęcie odnawiania, nie zależnie od tego, czy polega na samym malowaniu, czy zawiera w sobie więcej działań, zawsze musi być odpowiednio przygotowane i zaplanowane.

Usuwanie starej farby

Pierwszy, ważniejszy krok to usunięcie starej warstwy farby. Możesz do tego użyć papieru ściernego (o odpowiedniej grubości) lub szlifierki. Użycie urządzenia z pewnością przyspieszy prace i sprawi, że będziesz mógł szybciej przystąpić do właściwych prac.

Przygotowanie powierzchni

Ważnym krokiem w procesie renowacji wypoczynku do salonu czy każdego innego pokoju, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W przypadku niektórych produktów konieczne będzie zmatowienie powierzchni, czy odpowiednia impregnacja. Wszystko po to, aby kolekcje mebli do salonu nie tylko zachwycały swoim wyglądem, ale przede wszystkim służyły na długie, długie lata.

Preparaty chemiczne

W niektórych sytuacjach konieczne będzie wykorzystanie specjalnych środków chemicznych. Niektóre meble do salonu z biegiem czasu mogą stać się miejscem, w którym mieszkać będą szkodniki, jak np. korniki. Wtedy bez zastanowienia należy sięgnąć po specjalne preparaty, które uchronią drewno przed dalszym zniszczeniem i skutecznie pozbędą się szkodników. Jeśli podczas renowacji zauważysz na powierzchni drewna małe dziurki, to z dużą dozą prawdopodobieństwa będą one świadczyć o insektach. Przeglądnij ofertę sklepów i dopasuj idealny produkt, który zadba o kondycję drewna.

Uzupełnienie ubytków w meblach

Zadajesz sobie pytanie, co jeśli w meblu znalazłeś większy ubytek? Czasami zdarza się, że w czasie odnawiania krzesła, stołu czy innego mebla znajdujemy większy ubytek. Czy to oznacza, że musimy rozstać się z tym meblem? Oczywiście, że nie! Konieczne będzie jedynie uzupełnienie uszkodzeń i ubytków – zarówno w przypadku uszkodzeń mechanicznych, jak i tych, które są wynikiem działania szkodników. Do tego najlepiej jest wykorzystywać masę szpachlową, która idealnie wpasuje się w dziurę. Co więcej, w ofercie produktu znajduje się wiele kolorów, dzięki czemu masa nie będzie zauważalna po skończonych pracach.

Popularne techniki renowacji

Wcześniejsze przygotowanie powierzchni pozwala Ci na przejście do dalszych działań. Co to oznacza? Że możesz wybrać odpowiednią dla siebie i dla potrzeb mebla technikę renowacji. W obecnej chwili najczęściej korzysta się z wymienionych poniżej technik, które są zadowalające w efektach końcowych, a równocześnie nie sprawiają zbytniej trudności osobie decydującej się na konkretną metodę.

Lakierowanie mebli

Pierwszą z metod jest lakierowanie mebla. Zdecydowanie jest to metoda, która uznawana jest za najpopularniejszą i najprostszą metodę renowacji w przypadku mebla drewnianego. Właśnie z uwagi na ten fakt, jest ona chętnie wybierana przez znaczną część społeczeństwa. W tym wypadku bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni i dobranie odpowiedniej farby (zwłaszcza jeśli odnawiasz mebel z kuchni czy łazienki). Staranność i rzetelność w tym wypadku sprawią, że mebel będzie służył przez długie lata.

Jaką farbę wybrać?

Jeśli decydujesz się na pomalowanie powierzchni drewnianej lakierem, to musisz wiedzieć, że wybranie odpowiedniej farby ma ogromne znaczenie. Ważne są wszystkie etapy tego procesu – od wcześniejszego przygotowania powierzchni aż do osuszenia całkowitego lakieru. Musisz także zdać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach konieczne i zalecane będzie użycie lakieru podkładowego. Dzięki temu uzyskana po malowaniu powierzchnia będzie zdecydowanie bardziej odporna na uszkodzenia (w wyniku wilgoci czy ścierania). Również sprawi to, że środki czyszczące powierzchnię mebla nie będą tak negatywnie działać na kondycję lakieru i przedłuży to znacznie jego żywotność.

Woskowanie mebli

Kolejną z metod jest woskowanie. To najstarsza metoda renowacji i jest ona wykorzystywana zazwyczaj do powierzchni drewnianych. Musisz wiedzieć, że ten sposób może być wykorzystywany do materiału surowego, czyli surowego drzewa, bez żadnej farby ani lakieru podkładowego. To doskonały sposób na zabezpieczenie mebla przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi (jak np. zarysowania).

Wykorzystanie okleiny

Jednym ze sposobów jest także wykorzystanie okleiny. Po wcześniejszym dokładnym umyciu i osuszeniu mebla, wytnij starannie okleinę i po zdjęciu warstwy zabezpieczającej załóż na mebel.

Renowacja mebla tapicerowanego

Musisz wiedzieć, że w przypadku mebla tapicerowanego, czeka na Ciebie trudniejsze zadanie, niż przy meblach drewnianych. Jednak jest to zadanie możliwe do wykonania samodzielnie w domu. Do tego potrzebować będziesz:

  • nowej tkaniny,
  • zszywek do materiału i zszywacza,
  • kombinerek, śrubokręta, nożyczek
  • noża tapicerskiego,
  • specjalnej taśmy w kolorze zbliżonym do nowego obicia.

Z uwagi na fakt, że jest to trudniejsze i bardziej wymagające zadanie przyda się także duża doza cierpliwości i skrupulatności w czasie wykonywania prac.

Podsumowanie

Dbając o wnętrze Twojego domu wcale nie musisz regularnie wymieniać wypoczynku czy zakupionego wcześniej mebla. Rozwiązaniem na uszkodzenia i zniszczenia w wyniku użytkowania jest renowacja, która da meblom drugie życie, a Tobie pozwoli zaoszczędzić cenne środki w domowym budżecie.

 

Polecane artykuły na blogu:

Start typing and press Enter to search