Jak zrobić stół warsztatowy?

W każdym warsztacie czy garażu powinien znajdować się blat roboczy. Solidny stół warsztatowy pozwoli Ci z powodzeniem wykonywać obowiązki. Jednak aby zadbać o to, by w garażu czy warsztacie był porządek, musisz nie tylko uporządkować narzędzia ręczne, ale także zadbać o odpowiednie materiały i wyposażenie. Tylko w ten sposób efekt końcowy będzie zadowalający. Czy wiesz, jak zrobić stół warsztatowy?

 

Spis treści

Stół warsztatowy

Z czego zrobić stół warsztatowy?

Jak zrobić stół warsztatowy?

Potrzebne materiały

Wybór blatu

Szkielet stołu

Przygotowanie konstrukcji

Gdzie kupić materiały?

Kolejne etapy majsterkowania

Projekt stołu warsztatowego

Podsumowanie – stół warsztatowy

 

Stół warsztatowy

Nie jest tajemnicą, że niemal w każdym garażu lub warsztacie znajdują się narzędzia i przyrządy, które ułatwiają wykonywanie obowiązków. Jeśli nie wiesz, jak zrobić stół warsztatowy metalowy lub drewniany, musisz odpowiednio się do tego przygotować.

Dobór odpowiednich materiałów ma znaczenie. Tylko w ten sposób nie zdarzą się częste uszkodzenia mechaniczne. Z pewnością pracę ułatwi odpowiednie przygotowanie. To, jaki chcesz mebel, musisz odpowiednio przemyśleć i zaplanować.

 

Z czego zrobić stół warsztatowy?

Zatem jaki materiał wybrać? Z czego stół warsztatowy będzie najlepszy? Zastanawiasz się, czy wybrać blat drewniany, metalowy czy z innego tworzywa? Musisz wiedzieć, że górna półka ma ogromne znaczenie.

Całą konstrukcję musisz dopracować w najmniejszym calu. Dlaczego? Ponieważ to pozwoli Ci wykonywać różne rzeczy na stole w garażu, warsztacie. Musisz zdecydować, czy wybór drewna olchowego lub innego rodzaju drewna będzie dobrym wyborem. Warto odwiedzić market budowlany, w którym znajdziesz wszystkie potrzebne materiały.

 

Jak zrobić stół warsztatowy?

Jak zrobić stół warsztatowy? Jak wspomnieliśmy, należy zacząć od wizyty w markecie budowlanym. Wybór płyty osb, drewna lub innych materiałów ma ogromne znaczenie.

Z jednej strony musisz zadbać o to, aby stół był funkcjonalny i solidny, ale także był przygotowany do wielu majsterkowicz zadań. Musisz zadbać o to, aby konstrukcja stołu z łatwością sprawdzała się w warsztacie.

 

Potrzebne materiały

Oprócz materiałów, które będą stanowiły konstrukcję musisz również zadbać o to, aby całość była stabilna i solidna. Wszystko po to, aby warsztat był bezpiecznym miejscem. Ważne, abyś odpowiednio wcześniej kupił wszystkie potrzebne dodatki. Co Ci się przyda?

  • wkręty,
  • klej,
  • kantówki,
  • papier ścierny.

Oczywiście będą potrzebne Ci deski (lub inne materiały), które będą stanowiły główny element podstaw szkieletu.

 

Wybór blatu

Wiesz co jest najważniejsze w wykonaniu stołu warsztatowego? To, na jaki materiał się zdecydujesz ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności tego mebla.

Zwróć uwagę na fakt, że bardzo często blat warsztatowy ma kilka półek. Dolna półka może być bardziej magazynowa. W związku z tym również musisz dołożyć wszelkich starań, aby dolną półkę odpowiednie wesprzeć i wzmocnić. Wszystko po to, aby narzędzia, które będą na niej leżeć nie stanowiły zbyt dużego obciążenia dla mebla. To, czy wybierzesz deski drewniane czy sklejki, również ma znaczenie.

 

Szkielet stołu

Szkielet warsztatowego stołu będzie przekładał się bezpośrednio na Twoją pracę. Musisz wiedzieć, że jest to niemalże najważniejsza cześć Twojego stołu, dlatego musi być ona solidna i wytrzymała.

Bardzo często szkielet wykonuje się ze stalowych profili zamkniętych (np. o kwadratowym przekroju). Wcześniejsze połączenie elementów i przygotowanie solidnego szkieletu będzie miało znaczenie.

Dzięki temu obecność górnej ramy, a także dolnej nie będzie stanowiło zbyt dużego obciążenia dla całej konstrukcji.

 

Przygotowanie konstrukcji

Od czego zatem zacząć pracę nad stołem warsztatowym? Przede wszystkim od zakupienia materiałów. Jednak zanim to nastąpi musisz odpowiednio wymierzyć przestrzeń, w której będzie stał stół. Po to, aby zarówno dłuższe, jak i krótsze boki stołu były odpowiednie dobrane do przestrzeni garażu lub warsztatu.

Na blacie będą leżeć różne materiały i narzędzia, dlatego dobrze wcześniej je przygotować i wzmocnić. Wybór drewna w takiej sytuacji powinien być dobrze przemyślany. Jeśli zdecydujesz się na drewno, musisz wiedzieć, że konieczne będzie dodatkowe wzmocnienie elementów. Deskę można bowiem uszkodzić. Nie zapominaj też o dobrym kleju i o tym, by dobrze wywiercić wszystkie otwory. Nawet jeśli stół stoi przy ścianie i na krawędzi się o nią opiera, musi być stabilny.

 

Gdzie kupić materiały?

Nie wiesz gdzie kupić potrzebne materiały? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Niezależnie od tego, czy chcesz łupić drewno, płyty osb czy inne materiały musisz wiedzieć, że wszystko to kupisz w markecie budowlanym. Inny sposób to znalezienie ich w internecie.

W takich miejscach zyskasz dostęp do szerokiego spektrum materiałów i rozwiązań. Taka sytuacja sprawia, że będziesz mógł zrealizować wszystkie swoje zamierzeni.

 

Kolejne etapy majsterkowania

Po zakupie potrzebnych materiałów musisz przystąpić do ich łączenia i przerabiania. Niekiedy konieczne będzie pocięcie desek lub drewna. Jednak nie powinno to stanowić problemu.

Elementy możesz łączyć ze sobą przy użyciu wkrętów, ale także kleju. Wszystko zależy od Twoich preferencji i wymagań sytuacji. Jeśli chcesz, aby stół był z Tobą przez długi czas, koniecznie sięgnij po lepszej jakości materiały.

 

Projekt stołu warsztatowego

Na początek powinieneś zdecydować się na wykonanie projektu. Ze stołem warsztatowym będziesz miał dużo do czynienia w warsztacie, dlatego jego odpowiednie wykonanie i zaplanowanie ma tutaj ogromne znaczenie. To jak będzie Ci się funkcjonowało z blatem, zależy w dużej mierze od Ciebie i od jego przygotowania i wykonania. Aby blat był satysfakcjonujący, musisz dobrze go wcześniej zaprojektować. Nie zapominaj o ramie. Otwór na nogi u góry blatu musi być dobrze wywiercony, a nogi muszą być równej długości. To, jaka będzie konstrukcja, ile użyjesz desek, jak wywiercisz otwory oraz jak zamontujesz blat, przełoży się na jakość warsztatu.

 

Podsumowanie – stół warsztatowy

Warsztat bez specjalnego stołu lub blatu to jak kawa bez ciastka – bez siebie nie istnieją. Stół pomaga w podejmowaniu wszelkich działań majsterkowicza zaawansowanego, jak i początkującego.

Dlatego planując swój warsztat musisz odpowiednio zaplanować wszelkie prace dotyczące aranżacji wnętrza. Tylko w ten sposób będziesz mógł zadbać o to, aby wykonywanie codziennych obowiązków było przyjemne, ale co najważniejsze – bezpieczne.

Start typing and press Enter to search