Jak wybrać szafę do sypialni?

Przy zakupie idealnej szafy do sypialni, musimy uwzględnić różne cechy mebla, wpływające na jego funkcjonalność. Istotne są odpowiednio dopasowane do pomieszczenia gabaryty, materiał wykonania, sposób otwierania drzwi, oraz wygodny sposób organizacji wnętrza szafy. Jeżeli w swoim mieszkaniu nie posiadasz dodatkowej garderoby, szafa w sypialni będzie musiała pomieścić jak najwięcej rzeczy. Jak zachować równowagę pomiędzy estetycznym wyglądem mebla a jego sporą pojemnością? Jak wybrać szafę do sypialni? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Jak wybrać szafę do sypialni – najważniejsze zasady
  • Jaki wymiar szafy do sypialni?
  • Szafa do sypialni w jakim stylu?
  • Szafa do sypialni gotowa czy na wymiar?

We wpisie dowiesz się, jakie są najważniejsze zasady dotyczące wyboru szafy do sypialni i jaki wymiar szafy do sypialni jest najbardziej odpowiedni. Przeczytasz także jak dobrać styl szafy do sypialni oraz co warto wybrać, szafę gotową czy na wymiar?

Jak wybrać szafę do sypialni – najważniejsze zasady

Wybierając szafę do sypialni, kierujmy się przede wszystkim wielkością przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Innej wielkości mebel znajdzie się we wnętrzu małej, ciasnej sypialni, a inny we wnętrzu sypialni obszernej. Istotnym elementem są drzwi szafy – materiał ich wykończenia oraz sposób w jaki będą otwierane. Drzwi przesuwne bardzo dobrze sprawdzą się w ciasnych wnętrzach, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca, pomiędzy łóżkiem a szafą. Jeżeli sypialnia ma służyć użytkownikom za garderobę, warto wkomponować w jej drzwi wysokie lustro. Istotna jest także ilość użytkowników korzystających z szafy. Ilość użytkowników determinuje bowiem ilość półek i podział wnętrza szafy. Obszerna szafa może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż kilka mniejszych mebli do przechowywania, znajdujących się w różnych miejscach mieszkania.

Jaki wymiar szafy do sypialni?

Szafa do sypialni powinna być na tyle duża, aby swobodnie pomieściła wszystkie niezbędne w domu tekstylia i garderobę mieszkańców. Gabaryty szafy powinny umożliwiać swobodne wyjmowanie i wkładanie rzeczy do jej wnętrza – nie powinny one zajmować półek ściśle, od góry do dołu. Jeden użytkownik szafy potrzebuje przestrzeń do przechowywania, o szerokości około 140 cm. Zanim zdecydujemy się na zakup szafy, postarajmy się określić ilość rzeczy, które docelowo będą w niej przechowywane. Zastanówmy się czy dysponujemy dodatkową szafą w przedpokoju, szafką na buty w holu czy komodą w salonie. Jeśli dodatkowo szafa w sypialni musi pomieścić obuwie, ręczniki i pościel, musimy uwzględnić na nie miejsce w szafie.

Szafa do sypialni w jakim stylu?

Decydując się na sypialnie w stylu minimalistycznym, dopasujmy do niej wygląd i charakter szafy. Im bardziej neutralna i dopasowana do ścian kolorystyka mebla, tym szafa będzie mniej widoczna. Jednolita bryła, gładkie fronty i niewidoczne uchwyty spowodują, że szafa będzie zwracać mniejszą uwagę. Sprawi ona wrażenie przedłużenia płaszczyzny ściany i nie obciąży optycznie pomieszczenia. Jeśli sypialnie urządzamy w stylu glamour, vintage lub retro, zdecydujemy się na wyrazistą szafę wykonaną z litego drewna. Stylizowana, drewniana szafa będzie stanowić główny element dekoracyjny pomieszczenia. Warto, aby kolor drewna, z którego została wykonana szafa, stanowił spójną całość z kolorem łóżka, stolików nocnych i komody, znajdujących się w sypialni.

Szafa do sypialni gotowa czy na wymiar?

W wypadku, kiedy sypialnia cechuje się małą powierzchnią i każdy metr kwadratowy wymaga przemyślanego rozwiązania, warto zdecydować się na szafę wykonaną na wymiar. Szafa wnękowa na wymiar, może z powodzeniem pokryć całą ścianę, dzięki czemu idealnie wpasuje się w całość pomieszczenia i stworzy jednolitą kompozycję z pozostałym wyposażeniem. Do sypialni przestronnej i jasnej, możemy swobodnie zdecydować się na większą szafę stojącą, z klasycznie otwieranymi drzwiami. Może posiadać ona lekkie nóżki, które umożliwią sprzątanie podłogi pod szafą. Szafa wolnostojąca to dobre rozwiązanie dla osób, które lubią regularnie zmieniać ustawienie mebli w pokoju – będzie można ją w dowolnym momencie, przestawić w wybrane miejsce w pokoju.

Przeczytaj również:

 

 

Start typing and press Enter to search