Jak urządzić wygodny salon?

Dobrze urządzony salon, powinien zaspokajać potrzeby wszystkich domowników. Pokój dzienny ma za zadanie pełnić kilka funkcji – warto więc urządzić go w taki sposób, aby każda z nich miała swoją przestrzeń i aby funkcje nie przeszkadzały sobie nawzajem. Aranżacja salonu to z pewnością spore wyzwanie – jednak trzymając się kilku podstawowych zasad, można umiejętnie rozplanować wszystkie elementy wystroju wnętrza. Jak urządzić wygodny salon? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Dzielenie salonu na strefy
  • Jakie meble do salonu?
  • Jak ustawić meble w salonie?
  • Wygodny salon

We wpisie dowiesz się, dlaczego warto podzielić salon na strefy, jakie meble powinny się w nim znaleźć oraz jak ustawić meble w salonie aby był on jak najbardziej komfortowy.

 

Dzielenie salonu na strefy

Pierwszym krokiem powinno być podzielenie pokoju dziennego, na konkretne strefy. Ilość stref jest uzależniona od wielkości pomieszczenia. Najistotniejszymi elementami wyposażenia salonu będą z pewnością meble wypoczynkowe takie jak sofa, kanapa czy fotele z podnóżkami. Zestaw wypoczynkowy dobrze jest ustawić w pobliżu naturalnego źródła światła – okna czy drzwi balkonowych lub tarasowych, aby umożliwić wygodniejsze czytanie książek i czasopism. W pobliżu foteli powinna się także znajdować biblioteczka lub regał z książkami. W oknach warto zainstalować rolety lub żaluzje, które przydadzą się podczas drzemki i odpoczynku w ciągu dnia. Sofa nie powinna jednak znajdować się tyłem do źródła światła – umieszczony naprzeciwko niej telewizor, będzie odbijał światło słoneczne co utrudni oglądanie. Jeśli pokój dzienny ma być połączony z aneksem kuchennym, zestaw wypoczynkowy lub stół, mogą stanowić umowny element oddzielający strefę wypoczynku od kuchni.

Jakie meble do salonu?

Meble do salonu należy wybierać z umiarem i skupić się na ujednoliconej estetyce. Pokój dzienny będzie koncentrować kilka typów mebli, dlatego łatwo o przesyt i chaotyczność. Niezbędnymi meblami, które powinny znaleźć się w salonie, jest zestaw wypoczynkowy, stół kawowy, komoda, regał na książki i jeśli jest to pokój połączony z kuchnią, stół do spożywania posiłków. Elementy zestawu wypoczynkowego będą uzależnione od ilości domowników oraz metrażu salonu. Sama sofa może mieć stonowane kolory współpracujące z resztą pomieszczenia, lub modny wyrazisty kolor stanowiący akcent w pomieszczeniu. Komoda, w której często znajduje się ceramika i inne elementu zastawy stołu, powinna znajdować się bliżej kuchni.

Jak ustawić meble w salonie?

Komoda i wiszący nad nią telewizor, powinny mieć podobne proporcje. Od wielkości telewizora zależy także odstęp, w jakim znajduje się sofa. Ekran telewizora nie może być zbyt duży w stosunku do pomieszczenia, aby można było zapewnić odpowiedni odstęp między oglądającym a odbiornikiem. Starajmy się, aby między strefą wypoczynku a telewizorem nie przebiegał często używany ciąg komunikacyjny. Zakup zestawu wypoczynkowego składającego się z mniejszej sofy oraz foteli, umożliwi większa swobodę manerwowania strefą wypoczynkową i jej przestrzenią. Jeżeli często przyjmujemy gości, rozbudowany zestaw wypoczynkowy pozwala każdemu z nich na zajęcie dogodnej pozycji i większą swobodę w prowadzeniu rozmów. Do sofy i foteli powinien być dobrany odpowiedniej wysokości stół kawowy, tak aby goście siedzący na sofie, mogli swobodnie odstawić filiżankę czy przekąskę na stół.

Wygodny salon

Czym jest dla Ciebie wygodny salon? Ogólnie nie ma jednoznacznej definicji na takie miejsce, ponieważ dla każdego z nas czym innym jest wygoda. Dla nas wygodny salon to taki, w którym znajduje się zestaw wypoczynkowy, na którym możesz się zrelaksować. Jest to też miejsce ciepłe, pozbawione negatywnej energii i takie, do którego chętnie wraca się po ciężkiej pracy lub spędza miło weekendowe popołudnia. A czym dla Ciebie jest wygodny salon? W naszym sklepie z pewnością znajdziesz meble swoich marzeń.

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: jak urządzić pokój dzienny?

Start typing and press Enter to search