Jak urządzić salon z kominkiem?

Zimowy wieczór spędzony przed ciepłym kominkiem z ulubioną książką w ręce i kubkiem kakao – czy istnieje ktoś, kto nigdy o tym nie marzył? Własny kominek umieszczony w salonie staje się źródłem relaksu, klimatycznym miejscem spotkań i podkreśla domową atmosferę. Rozważając zakup kominka do salonu, warto zwrócić uwagę, iż jest to element nie tylko pełniący funkcję grzewczą, ale głównie dekoracyjną. Układ salonu będzie wymagał uwzględnienie kominka i jego specyficznych wymagań. Jak urządzić salon z kominkiem? Jak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę podczas projektowania wnętrza z kominkiem? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
  • Kominek bio idealny do bloku
  • Kominek w starym stylu
  • Pomysł na kominek w salonie
  • Salon z kominkiem i telewizorem
  • Jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem?

We wpisie dowiesz się, jakie są zasady bezpieczeństwa montażu kominka w salonie, jaki kominek nadaje się do bloku i z jakimi meblami zestawić kominek w starym stylu. Dowiesz się także, w którym miejscu pomieszczenia ustawić kominek i jak zestawić telewizor z kominkiem.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wybierając układ salonu, warto wyznaczyć kominek jako centralny punkt pomieszczenia. Ułatwi to dobór pozostałych elementów i opracowanie wygodnych odległości między meblami i ciągami komunikacyjnymi. Podczas użytkowania salonu z kominkiem, najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowników, więc warto zwrócić uwagę na odległość paleniska od mebli – zwłaszcza tych tapicerowanych. Kominek zamknięty powinien znajdować się w odległości 110-160 cm od umeblowania, a otwarty w odległości 200 cm. Podłoga przed kominkiem powinna być wyłożona płytkami, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. W przypadku kominka zamkniętego, szerokość pasma płytek powinna wynosić 60-70 cm, a w przypadku kominka otwartego, przynajmniej 100 cm.

Kominek bio idealny do bloku

Jeżeli urządzasz mieszkanie w bloku ale marzy ci się własny kominek – nie musisz z niego rezygnować. Nowoczesne rozwiązania pozwalają zastosować odpowiednie modele kominków, do których montażu, jest wymagana jedynie bardzo dobra wentylacja pomieszczenia. Dobrym wyborem będzie biokominek, którego nie trzeba podłączać do instalacji kominowej. To kominek cechujący się dużą mobilnością – możesz postawić go w dowolnym miejscu w pokoju. Podczas pracy kominka nie dochodzi do wytworzenia dymu, popiołu czy spalin – jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne i ekologiczne. Do wyboru mamy kominki ekologiczne wiszące, stojące czy montowane na ścianie.

Kominek w starym stylu

Kominek o klasycznej formie, wprowadza przytulny klimat i elegancję do wnętrza. Z kominkiem w starym stylu idealnie współgrają meble wykonane z litego drewna, stoliki z giętymi nogami czy zdobienia roślinne na meblach. Wykończenie kominka może być wykonane z kamienia, takiego jak marmur i a palenisko może być zasłonięte żeliwną stylizowaną kratą. To rozwiązanie dla eleganckich, dużych przestrzeni mieszkalnych. Nad kominkiem można umieścić podłużne lustro w ozdobnej, rzeźbionej ramie lub pasujący do aranżacji obraz.

Pomysł na kominek w salonie

Kominek może znajdować się w centralnej części salonu co sprawi, że będzie widoczny z każdego miejsca w pokoju. Takie rozwiązanie wymaga jednak większej przestrzeni, która umożliwia zachowanie bezpiecznych odległości od kominka. Kominek znajdujący się na środku salonu może posiadać specjalna zabudowę, która podkreśli charakter wnętrza. Kominek może znajdować się także w kącie salonu. Jest to bezpieczniejsze wyjście, jednak w tym wypadku, kominek będzie mniej widoczny. Jeżeli jesteś zwolennikiem asymetrii we wnętrzach, kominek w rogu salonu to rozwiązanie dla ciebie.

Salon z kominkiem i telewizorem

Jeżeli planujesz umieścić kominek i telewizor w jednym pomieszczeniu, warto zastanowić się, jak powinny być ze sobą zestawione. Najlepszym rozwiązaniem, które wygląda elegancko i stylowo, jest powieszenie telewizora tuż nad kominkiem. Dodatkowo ścianę za kominkiem i telewizorem, można obudować ozdobnym materiałem jak np. marmur, cegła, granit, wapień czy piaskowiec. Sofa zwrócona w stronę kominka i telewizora, umożliwia zarówno oglądanie telewizji jak i relaksowanie się przed kominkiem.

Jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem?

Zastanawiasz się jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem? Zapraszamy Cię do odwiedzenia naszego salonu meblowego w podwarszawskich Regułach. Kominek to marzenie wielu z nas, a spełnienie go czasami wiąże się z problemem z aranżacją. Z jednej strony go wyeksponować, ale z drugiej kojarzymy go z intymnością. W zależności od typu kominka, będzie on podlegał innym prawom aranżacyjnym. A jak urządzić salon z kominkiem i telewizorem tak, by telewizor grał główne skrzypce? Telewizory wysokiej jakości często są dekoracją samą w sobie, więc warto zainstalować kominek w dyskretnym miejscu.

Start typing and press Enter to search