Jak urządzić praktyczny przedpokój?

Przedpokój to wizytówka naszego domu dlatego warto zadbać o jego schludny wygląd oraz wysoką funkcjonalność. To pomieszczenie które ma służyć wygodnej zmianie odzieży wierzchniej oraz jej przechowywanie. W przedpokoju powinno się znaleźć miejsce do odłożenia kurtki, płaszcza, butów czy parasola. Przestrzegając kilku prostych zasad urządzania przedpokoju, stworzysz wygodną i zjawiskową przestrzeń, niezależnie od kształtu i wielkości pomieszczenia. Jak urządzić praktyczny przedpokój? Wyjaśniamy.

Spis treści:

  • Miejsce do siedzenia
  • Miejsce do przechowywania
  • Komoda lub szafka na buty
  • Duże lustro
  • Odpowiednie oświetlenie

We wpisie dowiesz się, czym powinien się cechować dobrze zaprojektowany przedpokój.

Miejsce do siedzenia

Jeżeli byłeś czyimś gościem zmuszonym zdejmować obuwie bez miejsca do siedzenia, wiesz, z jakim dyskomfortem jest to związane. Miejsce do siedzenia jest niezbędnym elementem każdego przedpokoju, zwłaszcza jeśli wśród domowników znajdują się dzieci lub seniorzy. Wygodne siedzisko do zmiany obuwia gwarantuje bezpieczeństwo i zapobiega groźnym sytuacjom, takim jak potknięcie się czy utrata równowagi podczas ściągania obuwia. Jeżeli w przedpokoju nie masz zbyt dużo miejsca na siedzisko, postaw na meble wielofunkcyjne. Świetnie sprawdzi się tutaj pufa ze schowkiem, lub ławka z miejscem na obuwie. Siedzisko powinno być wykonane z trwałego materiału, łatwego do utrzymania w czystości. Wodoodporny materiał zapewni idealny wygląd mebla, niezależnie od panującej na zewnątrz pogody.

Miejsce do przechowywania

Szafa znajdująca się w przedpokoju to w wielu mieszkaniach dodatkowy schowek na przedmioty które nie mieszczą się w szafie. W małym mieszkaniu szafa w przedpokoju pełni rolę garderoby i musi posiadać odpowiednią ilość miejsca n odzież wierzchnia domowników oraz ich gości. Nawet niewielkich rozmiarów szafa w przedpokoju zwiększa funkcjonalność strefy wejścia do domu. Wybierając szafę do przedpokoju kieruj się rodzajem, ilością i długością posiadanych ubrań. W szafie powinny się znaleźć półki na dodatkowe akcesoria takie jak czapki, szaliki, parasolki, czy torebki. Dobrym rozwiązaniem będzie podzielenie szafy na część dla domowników oraz gości – będziesz mieć pewność że odzież wierzchnia tych drugich, nie wyląduje na czas odwiedzin na łóżku w sypialni.

Komoda lub szafka na buty

Półka na buty powinna się bezwzględnie znaleźć w każdym praktycznym przedpokoju. Do wyboru mamy półkę zamykaną wewnątrz szafy oraz otwarte półki na obuwie, do których możemy mieć stały dostęp. Świetnym wyjściem jest połączenie obu rodzajów szafek i podzielenie ich ze względu na używany aktualnie rodzaj obuwia – buty sezonowe umieścić we wnętrzu szafki, z kolei buty używane na bieżąco, pozostawić w otwartej półce. Jeżeli masz niewiele miejsca w przedpokoju możesz umieścić półkę na buty pod siedziskiem. Wybierając wielkość szafki na buty należy kierować się liczbą domowników oraz dodatkowo uwzględnić wolne miejsce na obuwie dla gości.

Duże lustro

Umieszczając duże, pionowe lustro w przedpokoju, nie tylko czynisz go praktycznym, ale także bardziej przestronnym. Lustro pomoże optycznie powiększyć wąski przedpokój, a umieszczone w ozdobnej ramie, będzie ozdobą każdego wnętrza. Jaki kształt lustra będzie najlepszy? W przedpokoju najlepiej sprawdzi się wysokie lustro, w którym zmieści się cała sylwetka. Lustro to także dobry sposób na efektowny dodatek do wnętrza.

Odpowiednie oświetlenie

Przedpokój to najczęściej pomieszczenie pozbawione naturalnego źródła światła, dlatego jednym z ważniejszych punktów podczas urządzania przedpokoju, jest rozplanowanie oświetlenia. Zadbajmy o mocne światło górne, w postaci reflektorków, których kierunek można dowolnie regulować. Światło skierowane na jasne ściany ulegnie odbiciu i dodatkowo rozświetli przedpokój. Nie zapominajmy o oświetleniu lustra i wnętrza szafy, które znacznie ułatwi przygotowanie do wyjścia. W przedpokoju możesz także zastosować eleganckie kinkiety montowane na ścianie.

Start typing and press Enter to search