Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Pokój młodzieżowy powinien spełniać wiele funkcji, aby ułatwić dorastającemu nastolatkowi produktywną naukę, wygodny odpoczynek i umożliwiać poszukiwanie własnych zainteresowań. Urządzając pokój dla nastolatka tworzymy miejsce, w którym będzie on kształtował swój charakter, spędzał czas z przyjaciółmi i rozwijał swoje pasje. Własny pokój to dla nastolatka rodzaj azylu, który pomaga mu w zaspokojeniu potrzeby autonomii. Sprostanie gustom nastolatków może nie być proste, ze względu na zmienny charakter okresu dorastania. Jak urządzić pokój dla nastolatka? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Strefa wypoczynku
  • Miejsce do nauki
  • Półki i szafy

We wpisie dowiesz się, w jaki sposób urządzić komfortową strefę wypoczynku dla nastolatka, jak zaaranżować miejsce do nauki oraz w jakie półki i szafy wyposażyć pokój.

Strefa wypoczynku

Łóżko znajdujące się w pokoju nastolatka powinno mieć co najmniej 90 centymetrów szerokości. Warto rozejrzeć się za modelem z wygodnym pojemnikiem na pościel lub wysuwanym miejscem do spania, które umożliwi nocleg znajomych w pokoju nastolatka. Można rozważyć umieszczenie w tym celu fotela z funkcją spania. W okolicy łóżka nie powinno zabraknąć dobrego oświetlenia. Lampa podłogowa do wieczornych aktywności dająca rozproszone światło, będzie świetnym wyjściem. Umieśćmy także mniejszą lampkę nocną nad łóżkiem nastolatka, aby umożliwić mu wieczorne czytanie książek i czasopism. Przy łóżku powinna znaleźć się także szafka nocna lub stolik, aby przed snem wygodnie odłożyć książkę, napój czy telefon. Nastolatek będzie spędzał sporo czasu na łóżku, dlatego warto pomyśleć o wygodnym zagłówku oddzielającym łóżko od ściany.

Miejsce do nauki

To kluczowe miejsce stanowiące o rozwoju naszego nastolatka. Powinno być wyposażone w wygodne biurko z szufladami i szafkami, oraz wygodne krzesło zapewniające ergonomiczną pozycję podczas nauki i spędzania czasu przed komputerem. Biurko musi być dopasowane do wzrostu dziecka – najlepiej jeśli zdecydujemy się na model z regulacją wysokości, który łatwo można będzie dopasować do rosnącego wciąż nastolatka. Warto zaopatrzyć się w biurko i krzesło z wyższej półki cenowej, ponieważ od nich zależy prawidłowa postawa i efektywna nauka dziecka. Miejsce do nauki powinno znajdować się w pobliżu okna z dostępem do światła dziennego – najlepiej ustawić biurko bokiem do jego źródła. Blat musi umożliwiać rozłożenie książek, oraz uwzględniać miejsce na rozstawiony komputer lub laptop.

Półki i szafy

Podstawą pokoju młodzieżowego powinny być także nowoczesne meble, wyposażone w różnej wielkości szafki, szuflady i otwarte półki. Warto zdecydować się na półotwarty regał, który umożliwi ustawienie książek na widoku, oraz schowanie prywatnych rzeczy nastolatka wewnątrz szuflad i szafek. Nie należy zapominać także o pojemnej szafie, która musi pomieścić ciągle zmieniający się styl nastolatka. Warto aby szafa posiada wbudowane lustro. Decydując się na zestaw mebli do pokoju nastolatka, wybierajmy neutralne kształty i kolory, aby dać nastolatkowi możliwość zaaranżowania ich po swojemu. Nie narzucajmy dziecku konkretnego stylu. Sięgajmy także po wygodne meble modułowe, które można dowolnie przestawiać w przestrzeni pokoju.

Odwiedź naszego bloga i dowiedz się:

jak urządzić pokój dzienny

jak urządzić pokój nastolatków?

Start typing and press Enter to search