Jak optycznie powiększyć pokój?

Jasne i przestronne wnętrza, to marzenie każdej osoby poszukującej idealnego mieszkania. Niewielkie wnętrze wcale nie musi oznaczać, że przestrzeń będzie sprawiała wrażenie ciasnej i niewygodnej. Wystarczy odpowiednio dobrać wyposażenie i kolorystykę ścian, aby optycznie powiększyć przestrzeń mieszkania. Niewielkie mieszkanie łatwo zagracić zbyt dużymi ilościami elementów i dużą ilością deseni. Istnieją jednak proste sposoby, aby wnętrze niewielkiego mieszkania stało się przytulne i zarazem przestronne. Jak optycznie powiększyć pokój? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Optyczne powiększenie przestrzeni za pomocą koloru
  • Nie przesadź z wzorami i deseniami
  • Sposoby na niski sufit
  • Jak powiększyć przestrzeń za pomocą światła?

We wpisie dowiesz się, jak optycznie powiększyć przestrzeń za pomocą odpowiedniej kolorystyki, jak łączyć wzory i desenie tekstyliów występujących we wnętrzu, jakie są sprawdzone sposoby na niski sufit, oraz jak powiększyć przestrzeń za pomocą światła.

Optyczne powiększenie przestrzeni za pomocą koloru

Aby skutecznie powiększyć pomieszczenie, nie musisz robić generalnego remontu z wyburzaniem ścian. Wystarczy, że pomalujesz ściany pomieszczeń na jasne, odbijające światło barwy. Jeżeli pokój jest ciemny i dociera do niego mała ilość światła dziennego, wykorzystuj kolory jak najbardziej rozbielone. Czysta biel jest najbardziej wskazana jednak możesz skorzystać z kolorów pastelowych, jasnych szarości i jasnych kolorów ziemi. Jeżeli zamierzasz pomalować część ścian na inny kolor, pamiętaj aby krótsze ściany pomalować ciemniejszym odcieniem, zaś ściany dłuższe, odcieniem jaśniejszym. Podkreślenie krótszych ścian, pomoże wyrównać proporcje pomieszczenia. Ciemniejszym kolorem farby możesz pomalować te ściany, które są dobrze oświetlone i na które bezpośrednio pada światło dzienne.

Nie przesadź z wzorami i deseniami

Jeżeli jesteś zwolennikiem wyrazistych wzorów i nie wyobrażasz sobie wnętrza bez wzorzystych tekstyliów, wcale nie musisz z nich rezygnować. Wykorzystanie wzorzystej tapety na jednej ze ścian ożywi aranżację i podkreśli obecne w pomieszczeniu dodatki. Wybierając tapetę do niewielkich pomieszczeń unikaj skomplikowanych wzorów, a tapetę umieść na ścianie znajdującej się naprzeciw okna, lub dobrze oświetlonej światłem dziennym. Pasy to wzór idealny do korygowania mankamentów pomieszczenia, który dodatkowo je ożywia. Pionowe pasy tapety optycznie wydłużają wnętrze, a poziome pasy poszerzają je. Wybierając przesłony okienne, zdecyduj się na proste rolety lub zwiewne firany w jednolitym kolorze. Jeżeli zdecyzujesz się na wzorzysta tapetę, dywan i inne tekstylia powinny mieć kolory jednolite i dopasowane do palety barw pomieszczenia.

Sposoby na niski sufit

Wysokie pomieszczenia kojarzą się z elegancją i przestronnością. Nisko umieszczony sufit, potrafi przytłoczyć nawet pomieszczenie o sporym metrażu. Aby optycznie unieść sufit, przede wszystkim pomaluj go na jasny kolor – najlepiej ton jaśniejszy niż kolor ścian. Możesz zastosować farbę o zimnych tonach i błyszczącym wykończeniu, które będą skutecznie odbijać światło. Możesz także zastosować wymienioną wyżej tapetę w pionowe pasy, która optycznie wydłuży ściany. Im bardziej kontrastowy kolor pasków, tym lepszy efekt uzyskasz. Innym sposobem jest zastosowanie wąskich, wysokich luster, biegnących od podłogi do sufitu. Pionowe tafle odbijające otoczenie, bardzo przysłużą się niskiemu wnętrzu.

Jak powiększyć przestrzeń za pomocą światła?

Jeżeli kolory ścian i wzory są już odpowiednio rozmieszczone we wnętrzu, warto podkreślić ich układ za pomocą światła. Modelowanie przestrzeni za pomocą światła, sprawdzi się także w gotowych wnętrzach. W celu poszerzenia przestrzeni, skup się na oświetleniu najdłuższych ścian. Możesz wykorzystać wnęki sufitu podwieszanego i umieścić w nich taśmy led. Dzięki temu zabiegowi, przestrzeń nabierze lekkości. W niskich pomieszczeniach zrezygnuj z masywnych lamp wiszących i zastosuj halogeny lub płaskie oprawy punktowe. Żyrandol wiszący np. nad stołem, powinien mieć kolor zbliżony do koloru sufitu i cechować się lekką formą. Wybierając żyrandol wykonany ze szkła, unikniemy efektu optycznego obniżenia sufitu. Zastosuj także wysokie lampy stojące, aby podkreślić pionowe kierunki w pomieszczeniu.

Optyczne powiększenie pokoju – kolory

Starsze domy charakteryzują się zwykle małymi oknami, przez co pomieszczenia potrzebują doświetlenia lub specjalnych zabiegów. Podobnie jest w blokach, gdzie zwykle mamy do czynienia ze zbyt małymi pokojami. W takiej sytuacji ważne jest optyczne powiększenie pokoju. Kolory, które mogą w takiej sytuacji pomóc to szarość, biel, beż, ecru i wiele pastelowych odcieni, takich jak róż, niebieski, zielony. Nie warto bać się takich rozwiązań, ponieważ mogą one wiele zmienić na lepsze. Warto więc działać, zamiast czekać!

Zobacz również inne wpisy na naszym blogu: jak urządzić pokój dzienny oraz jaki kolor sofy do szarych ścian.

Start typing and press Enter to search