Jak dobrać stół do jadalni?

Odpowiednio dobrany stół do jadalni to inwestycja na lata, która nie tylko ma prezentować się korzystnie we wnętrzu, ale głównie zapewnić wygodną przestrzeń do spożywania posiłków. Stół to ważny element przestrzeni, przy którym w ciągu dnia spotyka się cała rodzina, odbywają się spotkania towarzyskie i spędza się większą część wolnego czasu. Jego zakup musi być dokładnie przemyślany – zły rozmiar czy źle dobrany materiał, będą skutecznie psuły atmosferę wspólnych posiłków. Jak dobrać stół do jadalni? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Stół do jadalni rozkładany czy nie?
  • Stół do jadalni – wymiary dopasowane do Twoich potrzeb
  • Stół do jadalni drewniany czy z tworzywa sztucznego?
  • Stół do jadalni okrągły czy prostokątny?
  • Elegancki stół do jadalni dla każdego

We wpisie dowiesz się, czy wybrać stół rozkładany czy klasyczny, oraz jakie rozmiary stołu wybrać do przestrzeni jadalni. Przeczytasz także, czym cechuje się stół okrągły a czym prostokątny, oraz czy wybrać stół drewniany czy wykonany z tworzywa sztucznego?

Stół do jadalni rozkładany czy nie?

Głównym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę wybierając rozkładany stół do jadalni jest wielkość pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć. Aby cieszyć się wspólnymi posiłkami z rodziną i znajomymi, nie trzeba posiadać sporej wielkości jadalni. Obecnie na rynku meblarskim są dostępne rozwiązania, które mają na celu maksymalne i ekonomiczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Mowa o meblach wielofunkcyjnych oraz rozkładanych. W czasach, gdy budowane w miastach mieszkania cechują się ograniczoną ilością dostępnej przestrzeni, warto zdecydować się na rozkładany stół.

Mały stół, po rozłożeniu ma wymiary stołu na 8 osób!

Rozmiar stołu złożonego w tym wypadku może być mniejszy, niż docelowa liczba osób zasiadających do posiłku. Gabaryty stołu zmienią się w zależności od ilości osób, a w kilku prostych ruchach ze stołu o wymiarze odpowiednim na 4 osoby, uzyskamy stół na 6 osób lub 8 osób. Wymiary stołu na 8 osób są znacznie mniejsze niż rozłożonego. Dotyczy to modeli okrągłych jak i prostokątnych, więc wybór kształtu i stylu stołu, można z powodzeniem dopasować do charakteru naszego mieszkania. Rozkładany stół do jadalni to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie funkcjonalne i praktyczne rozwiązania.

Stół do jadalni – wymiary dopasowane do Twoich potrzeb

Przy wyborze stołu do jadalni istotne są dobrze dopasowane rozmiary stołu. Przede wszystkim, należy odpowiednio dobrać długość stołu i szerokość stołu, do wielkości pomieszczenia. Istotna jest także ilość osób, które będą z niego na co dzień korzystały. Dostęp do stołu powinien być swobodny, aby można było wygodnie serwować potrawy, bez przeszkadzania osobie siedzącej w spożywaniu. Stół należy ustawić tak, aby zachować minimum 70 cm między stołem a ścianą, lub innymi znajdującymi się w pomieszczeniu meblami. Zapewni to wygodę w odsuwaniu krzeseł oraz stawianiu potraw na stół. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób będzie siedziało codziennie przy stole co pomoże zdecydować jaką powinien mieć długość. Długość stołu i szerokość stołu jest także uzależniona od faktu, czy zdecydowaliśmy się wybrać stół rozkładany czy klasyczny. Przestrzeń zajmowana przy stole przez jedna osobę wraz z jej krzesłem, to 40 cm szerokości i 60 cm długości. Między osobami siedzącymi naprzeciwko powinno znajdować się 10-20 cm wolnej przestrzeni, do ustawiania naczyń z potrawami czy dla dekoracji znajdujących się na stole. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w trakcie spożywania posiłków świątecznych. Standardowa wysokość stołu, powinna wynosić około 74-76 cm. Wymiary stołu okrągłego dla 4 osób, powinny wynosić 100 cm (średnica blatu). Wokół stołu powinno znajdować się co najmniej 80 cm lub 90 cm wolnej przestrzeni, aby umożliwić użytkownikowi swobodne odsunięcie krzesła i przemieszczanie się.

Stół do jadalni drewniany czy z tworzywa sztucznego?

Odpowiednio dobrany materiał z jakiego wykonany jest stół, będzie stanowił o jego wygodzie użytkowania, utrzymywania w czystości i trwałości. Nie bez powodu stoły drewniane tak klasyczne jak i rozkładane, cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników. Stół drewniany, wykonany z litego drewna jest niezwykle odpornym na starzenie meblem. Można go swobodnie szlifować i przywracać świeży wygląd co kilka lat. Jest elegancki i solidny, pasuje także do większości stylów wnętrz. Stół drewniany prezentuje się dobrze zarówno w stylach klasycznych nawiązujących do natury, jak i w stylach nowoczesnych bogatych w metal i szkło. Materiał jakim jest drewno, tworzy spójną całość z materiałami takimi jak kamień (z którego struktura często pojawia się na płytkach podłogowych w kuchni oraz salonie), stal we wszelkich odcieniach, tkaniny, dywany czy wzorzyste tapety. Drewno jest materiałem ponadczasowym i nie wychodzącym z mody.  Sprawia, że wnętrza wydają się przytulniejsze i cieplejsze. Kolor drewnianego stołu można dobrać do innych elementów wykonanych z drewna, które znajdują się w pomieszczeniu jak podłoga, ramy okien i drzwi lub fronty szafek. Inna grupa użytkowników będzie zastanawiać się nad wyborem stołu z tworzywa sztucznego. Stoły z tworzywa cechują się nowoczesnym wyglądem oraz niezwykłą łatwością utrzymania w czystości. Są to meble lekkie, których przeniesienie z miejsca na miejsce nie stanowi dużego problemu. Stół z tworzywa sztucznego cechuje się niższą odpornością na zarysowania i uszkodzenia, jest to mebel delikatniejszy niż stół drewniany. Są one dobrym i budżetowym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy często zmieniają wystrój jadalni.

Stół do jadalni okrągły czy prostokątny?

Wybierając meble do jadalni odpowiednie do naszych potrzeb, należy zwrócić uwagę na ich kształt. Kształt stołu do jadalni nie tylko ma być spójny z reszta mebli, ale także praktyczny. Do wyboru mamy okrągły stół, prostokątny stół i kwadratowy stół. Stół w kształcie okręgu z pewnością idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Optycznie powiększa przestrzeń i bardzo dobrze prezentuje się, ustawiony na środku pomieszczenia i dodaje mu elegancji. Każda osoba siedząca przy okrągłym stole ma taki sam dostęp do jego centrum, na którym znajdują się potrawy. Przy okrągłym stole łatwiej o rozmowy i równy kontakt z osobami, które przy nim siedzą. Brak ostrych krawędzi sprawia, że jest wygodny i bezpieczny dla dzieci. Rozkładany stół okrągły przeznaczony dla 4 osób, może zmienić się w owalny stół dla 6 osób, 8 osób lub nawet 10 osób. Stół prostokątny sprawdzi się dobrze w większych wnętrzach. Może swobodnie stanowić element oddzielający pokój dzienny od aneksu kuchennego. Prezentuje się korzystnie na środku pomieszczenia jak i przy ścianie. Prostokątny stolik można także wykorzystać do pracy lub przygotowywania posiłków. Wymiary stołu i długość stołu są podyktowane wybranym przez nas modelem – składanym lub klasycznym. Wybierając składany stół prostokątny możemy w kilku ruchach zmienić jego wielkość. Dzięki temu w każdej chwili ze stołu o wymiarach np. 120 cm, uzyskamy rozmiar stołu nawet do 240 cm.

Elegancki stół do jadalni dla każdego

Stół cechujący się wyjątkowym designem i nowoczesnym stylem, jest nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia ale także główną dekoracją salonu. Dobrze dobrany, będzie zdobił pomieszczenie i przyciągał wzrok w centralne miejsce w mieszkaniu. Stoły wraz z krzesłami to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą za jednym razem kupić niezbędne wyposażenie jadalni, przy zachowaniu spójności stylu. Stoły wraz z kompletem krzeseł prezentują się elegancko i harmonijnie, są wygodnym i ekonomicznym wyborem i oszczędzają czas na wybór poszczególnych elementów. Przestrzenna jadalnia pozwala na swobodne wybrać stół idealny, dopasowany w 100% do naszych potrzeb i budżetu. Jeśli jadalnia cechuje się ograniczonym metrażem, warto zainwestować w meble rozkładane. Łatwo będzie dopasować powierzchnię blatu i dostępnych do siedzenia miejsc, w przypadku większej ilości gości. Jeżeli posiadamy mieszkanie z aneksem kuchennym, jadalnię można wkomponować w przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem. Takie rozwiązanie umożliwi stały kontakt z domownikami podczas przygotowywania posiłków. Jeżeli stół ma znajdować się w kuchni, warto zainwestować w dobrej jakości mebel, wykonany z trwałych  materiałów. Będzie on przedłużeniem blatu kuchennego, a jego codzienne zastosowanie zwiększy się. Jeżeli nie zamierzasz przyjmować w swoim mieszkaniu dużej ilości osób na raz, możesz postawić na zgrabny, lekki stół o mniejszym wymiarze. Jadalnia jest miejscem o szczególnym charakterze, gdzie gromadzimy się z okazji świąt lub istotnych dla nas wydarzeń. Szczególnie ważne jest zadbanie o elegancki i wyjątkowy charakter tej przestrzeni, co z pewnością zapewni wyjątkowa aranżacja stołu.

Standardowa wysokość stołu do jadalni

Zastanawiasz się, jaka jest standardowa wysokość stołu do jadalni? Z pewnością wysoki stół nie będzie wygody na wszystkich biesiadujących. Warto zastanowić się nad średnią wysokością, aby wygodnie zasiedli przy nim i dorośli, i dzieci. Odpowiednio dobrany stół z pewnością stanie się fantastyczna inwestycją na lata. Do tego wystarczy dobrać komfortowe krzesła, by móc cieszyć się każdym posiłkiem, bez większych problemów. Ponadto, stół do jadalni może być rozkładany lub nie. Jeśli wybierzesz stół rozkładany, w każdej chwili możesz przygotować imprezę na większą liczbę osób, niż tradycyjnie przy nim zasiada.

Start typing and press Enter to search