Jak dobrać stół do jadalni?

Odpowiednio dobrany stół do jadalni to inwestycja na lata, która nie tylko ma prezentować się korzystnie we wnętrzu, ale głównie zapewnić wygodną przestrzeń do spożywania posiłków. Stół to ważny element przestrzeni, przy którym w ciągu dnia spotyka się cała rodzina, odbywają się spotkania towarzyskie i spędza się większą część wolnego czasu. Jego zakup musi być dokładnie przemyślany – zły rozmiar czy źle dobrany materiał, będą skutecznie psuły atmosferę wspólnych posiłków. Jak dobrać stół do jadalni? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Czym się kierować podczas wyboru?
  • Materiały
  • Okrągły czy prostokątny stół do jadalni?

We wpisie dowiesz się, czym kierować się podczas wyboru stołu do jadalni, z jakich materiałów wykonywane są stoły, oraz jaki kształt stołu wybrać.

 

Czym się kierować podczas wyboru?

Przede wszystkim, należy odpowiednio dobrać rozmiar stołu do wielkości pomieszczenia, oraz ilości osób, które będą z niego na co dzień korzystały. Stół powinien być proporcjonalny do wielkości wnętrza i pasować do stylu w jakim jest ono urządzone. Dostęp do stołu powinien być swobodny, aby można było wygodnie serwować potrawy, bez przeszkadzania osobie siedzącej w spożywaniu. Stół należy ustawić tak, aby zachować 70 cm między stołem a ścianą, lub innymi znajdującymi się w pomieszczeniu meblami. Zapewni to wygodę w odsuwaniu krzeseł oraz stawianiu potraw na stół. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób będzie siedziało codziennie przy stole. Przestrzeń zajmowana przy stole przez jedna osobę wraz z jej krzesłem, to 40 cm szerokości i 60 cm długości. Między osobami siedzącymi naprzeciwko powinno znajdować się 10-20 cm wolnej przestrzeni, do ustawiania naczyń z potrawami czy dla dekoracji znajdujących się na stole. Ma to bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w trakcie spożywania posiłków świątecznych.

Materiały

Odpowiednio dobrany materiał z jakiego wykonany jest stół, będzie stanowił o jego wygodzie użytkowania, utrzymywania w czystości i trwałości. Do wyboru mam stoły z litego drewna, laminowane, szklane czy z tworzyw sztucznych. Blat laminowany to jeden z najpopularniejszych wariantów dzięki przystępnej cenie oraz odporności na zabrudzenia. Blaty laminowane cechują się średnią trwałością, jednak są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Stoły z blatem szklanym są eleganckie i często są umieszczane w jadalniach w stylu nowoczesnym. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia, jednak na szklanym blacie zabrudzenia są bardzo widoczne. Stół ze szklanym blatem ma chłodniejszy i bardziej surowy charakter, niż stół wykonany z drewna. Z kolei stół drewniany jest niezwykle odpornym na starzenie materiałem. Można go swobodnie szlifować i przywracać świeży wygląd co kilka lat. Jest elegancki i solidny, pasuje do większości stylów wnętrz. Drewno jest materiałem ponadczasowym i nie wychodzącym z mody i sprawia, że wnętrze wydaje się przytulniejsze i cieplejsze.

Okrągły czy prostokątny stół do jadalni?

Okrągły stół z pewnością idealnie sprawdzi się w mniejszych mieszkaniach. Optycznie powiększa przestrzeń i bardzo dobrze prezentuje się, ustawiony na środku pomieszczenia. Każda osoba siedząca przy okrągłym stole ma taki sam dostęp do jego centrum, na którym znajdują się potrawy. Przy okrągłym stole łatwiej o rozmowy i równy kontakt z osobami, które przy nim siedzą. Brak ostrych krawędzi sprawia, że jest wygodny i bezpieczny dla dzieci. Stół prostokątny sprawdzi się dobrze w większych wnętrzach. Może swobodnie stanowić element oddzielający pokój dzienny od aneksu kuchennego. Prezentuje się korzystnie na środku pomieszczenia jak i przy ścianie. Prostokątny stół można także wykorzystać do pracy lub przygotowywania posiłków.

Start typing and press Enter to search