Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Urządzanie pokoju młodzieżowego powinno być kompromisem pomiędzy pragmatycznym podejściem rodziców, a nieograniczoną wyobraźnią nastolatka, dla którego urządzanie pokoju jest manifestacją własnego stylu i przekonań. Istotne jest, aby przed realizacją projektu pomieszczenia wysłuchać opinii nastolatka i poznać jego potrzeby. Warto udać się z dzieckiem na wspólne oglądanie mebli i wyposażenia do pokoju. Zyskamy wtedy pewność, iż w pokoju pociechy znajdą się meble spełniające najważniejsze potrzeby, a jednocześnie będzie on spełnieniem marzeń nastolatka. Jak urządzić pokój dla nastolatka? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Pokój nastolatka na poddaszu
  • Pokój nastolatka z antresolą
  • Łóżko i meble do pokoju nastolatka
  • Jak pomalować pokój młodzieżowy?
  • Jakie dodatki do pokoju młodzieżowego?

We wpisie dowiesz się, jak urządzić pokój dla nastolatka na poddaszu, jak urządzić pokój z antresolą, oraz jakie łóżko i meble wybrać do pokoju młodzieżowego. Przeczytasz także, jak pomalować pokój młodzieżowy i jakie dodatki wybrać do pokoju dla nastolatka.

Pokój nastolatka na poddaszu

Aranżacja pomieszczenia znajdującego się na poddaszu, już sama w sobie jest wyzwaniem. Najwięcej problemu sprawiają elementy takie jak słupy, skosy i ściana kolankowa, których nieprawidłowe zagospodarowanie może spowodować utratę cennej przestrzeni użytkowej. Urządzanie pokoju dla nastolatka na poddaszu, może być nieco łatwiejsze gdy zastosujemy kilka trików. Warto wykorzystać niską ściankę kolankową do ustawienia niskich mebli, takich jak półki i komody. Aby biurko do pracy było dobrze oświetlone, warto postawić je tuż pod oknem dachowym. Trudne do aranżacji ściany szczytowe, można wyposażyć w otwarte półki wiszące.

Pokój nastolatka z antresolą

Jeżeli pokój dla nastolatka cechuje się niewielkim metrażem, warto pomyśleć o wybudowaniu antresoli. Antresola nie tylko pozwala powiększyć przestrzeń użytkową, ale także będzie niezwykle atrakcyjnym dla nastolatka elementem wyposażenia pokoju. Antresola całkowicie zbuduje nowoczesny klimat pomieszczenia. Łóżko przeniesione na antresolę zwalnia miejsce na podłodze, dzięki czemu możemy je przeznaczyć na zakup większego biurka, czy większej ilości mebli do przechowywania. Łóżko umieszczone na antresoli, pozwala także na umieszczenie w pokoju wygodnej sofy lub fotela.

Łóżko i meble do pokoju nastolatka

Do pokoju młodzieżowego częściej wybiera się składane sofy, niż klasyczne łóżka z ramą i materacem. Wynika to z faktu, że składana sofa ułatwia utrzymanie porządku w pokoju w ciągu dnia i umożliwia przyjmowanie większej ilości gości. Składana kanapa zajmuje także mniej miejsca niż łóżko i pozwala na łatwiejsze poruszanie się po pokoju w ciągu dnia. W pokoju młodzieżowym nie może zabraknąć wygodnego fotela lub pufy, do czytania książek czy słuchania muzyki. Ważna jest także pojemna, dobrze zagospodarowana wewnątrz szafa, która ułatwi nastolatkowi utrzymanie porządku w garderobie. Niezbędne jest także wygodne, duże biurko, na którym stanie nie tylko komputer, ale wszelkie materiały niezbędne do nauki.

Jak pomalować pokój młodzieżowy?

Kolor ścian pokoju młodzieżowego, jest uzależniony od stylu na jaki zdecyduje się nasz nastolatek. Najczęściej wybieranymi kolorami do pokojów młodzieżowych, są stonowane barwy takie jak biel, szarość, beż. Odchodzi się także od pomalowania wszystkich ścian takim samym kolorem farby i dopuszcza się łączenie kontrastowych barw. Jeśli nastolatek nie boi się kolorów, warto pomalować jedną ze ścian na modny w tym sezonie kolory granatowy, butelkowo zielony lub burgundowy. Dobrane pod kolor ściany fotel i pufy lub dodatki, takie jak ramki, poduszki czy dywan, stworzą wyraziste i modne wnętrze.

Jakie dodatki do pokoju młodzieżowego?

Stylistyka dodatków znajdujących się w pokoju nastolatka, często jest związana z osobistymi zainteresowaniami pociechy. Kwestię dodatków warto zostawić nastolatkowi, dzięki czemu okażemy mu zaufanie. Oczywiście warto doradzić, jaki styl i kolorystyka będą najlepiej pasować do wybranego stylu pomieszczenia, lecz pomysł na finalne ozdobienie pokoju pozostawmy wyobraźni dziecka. Pokazujmy elementy i wzory według nas pasujące i pomagajmy podczas pierwszych prób wyrażania własnego stylu. Kosze, pudełka, kwiaty doniczkowe, poduszki, tablice do zawieszania zdjęć – to elementy kluczowe dla organizacji prywatnej przestrzeni, dorastającego człowieka.

Jak pomalować pokój młodzieżowy – wzory

Pokój młodzieżowy to dla wielu osób nie lada zagadka do rozwiązania. Nie dość, że trzeba go umeblować, to jeszcze koniecznością jest jego pomalowanie na taki kolor, aby podobał się użytkownikowi. Jak pomalować pokój młodzieżowy? Wzory różnorodnych połączeń kolorystycznych dostępne są w sieci. Warto też pamiętać, że muszą się one komponować z wystrojem. Możliwości na szczęście jest całkiem sporo, dlatego każdy nastolatek z pewnością znajdzie coś dla siebie. W ostatnim czasie na topie są takie kolory, jak biel, szarość, z lekkim przełamaniem czerwieni czy innej intensywnej barwy.

Przeczytaj również: jak urządzić pokój nastolatków?

Start typing and press Enter to search

szary narożnik jaki kolor ścian, szara kanapa jakie meble, szare ściany w salonie jakie meble