Czym się kierować wybierając łóżko do sypialni?

Od jakości snu i wypoczynku, zależy nasza produktywność w ciągu dnia. Warto, aby wyposażenie sypialni było gruntownie przemyślane. Wybierając łóżko do sypialni musimy zwrócić uwagę na jego wielkość, wygodę, system składania i przede wszystkim, czy komfortowo się na nim czujemy. O wygodzie łóżka decyduje nie tylko rodzaj zastosowanego materac ale także rama, kształt zagłówka czy wygodne komory do przechowywania pościeli. Możemy wybierać między różnymi modelami łóżek. Na rynku istnieją łóżka kontynentalne, drewniane, tapicerowane czy złożone ze stelaża oraz materaca. Od dokonanego wyboru zależy jakość snu, zdrowie układu kostnego, higiena oraz odpowiednia temperatura podczas snu. Czym się kierować wybierając łóżko do sypialni? Odpowiadamy.

Spis treści:

  • Na co zwrócić uwagę?
  • Jak dobrać materac do łóżka?

We wpisie dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając łóżko do sypialni, oraz w jaki sposób dobrać materac do łóżka małżeńskiego.

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na odpowiednie łóżko do sypialni warto na samym początku zastanowić się nad materiałem, z którego ma być ono wykonane. Od niego zależy styl i wygląd mebla, oraz co istotne, jego późniejsze utrzymywanie w czystości. Do wyboru mamy łóżka drewniane, łóżka tapicerowane lub sofy z funkcją spania. Te ostatnie są przeznaczone do wyjątkowo małych przestrzeni i charakteryzują się nieco mniejszym komfortem snu, niż klasyczne łóżko małżeńskie. Bardzo ważne są także wymiary łóżka, które są ściśle uzależnione od wielkości pomieszczenia. Standardowe wymiary powierzchni spania dla jednej osoby wynoszą 90 centymetrów, a dla dwóch osób jest to 160 centymetrów szerokości. W związku z tym idealne łóżko do sypialni, powinno mieć wymiary minimum 160×200 cm. Należy przeanalizować czy po bokach łóżka pozostawić dodatkowe miejsce na szafki lub stoliki nocne. Jeżeli sypialnia cechuje się niewielkim metrażem, warto pomyśleć o wygodnym łóżku kontynentalnym lub sofą z funkcja spania. Jeżeli sypialnia ma większe wymiary, dobrym wyborem będzie zakup stelaża lub łóżka drewnianego wraz z materacami. Łóżka drewniane są wykonywane z gatunków drzew takich jak sosna, olcha, dąb lub buk. Dobór koloru drewna oraz wyglądu łóżka, jest uzależniony od stylu w jakim będzie urządzone wnętrze.

Jak dobrać materac do łóżka?

Materac stanowi kluczowy element wyposażenia sypialni i to od jego rodzaju zależy w dużej mierze wysoki komfort i higiena snu. Przede wszystkim należy udać się do salonu oferującego materace i przetestować różne modele materacy na własnej skórze. Tylko w taki sposób przekonamy się, czy preferowane przez nas podłoże do spania powinno być twarde, miękkie, otulające czy o właściwościach ortopedycznych. Istnieją specjalne modele materacy dedykowane do łóżek małżeńskich, które cechują się niskim przenoszeniem drgań. Oznacza to, że osoba która często zmienia pozycję podczas snu, nie będzie przeszkadzała sąsiadowi. Do wyboru są materace piankowe, sprężynowe, kieszeniowe i lateksowe, które cechują się różną twardością i właściwościami. Można je z powodzeniem dopasować nawet do najbardziej wymagających preferencji użytkownika. Jeżeli waga i wiek użytkowników są skrajnie zróżnicowane, można zakupić dwa osobne materace o różnych właściwościach. Dobrze dopasowany materac powinien uwzględniać wagę, wzrost, wiek i choroby użytkownika, takie jak alergie oddechowe, alergie skórne, nadmierna potliwość czy wszelkie schorzenia układu kostnego.

Start typing and press Enter to search